Masz pytania? Zadzwoń na 606 44 57 65 lub napisz na biuro@ikpszkolenia.pl

Ile razy spotkałeś się z sytuacją, że sprzedawca stojący naprzeciwko Ciebie ani razu nie zapytał, czego właściwie Ci potrzeba? A nawet, jeżeli zapytał, to później odnosiłeś wrażenie, że w ogóle Cię nie słuchał?

Problem z badaniem potrzeb jest zmorą niejednego handlowca i jego przełożonego.
Chociaż handlowcy wiedzą, że badanie potrzeb pozwala dopasować produkt do klienta, nie stosują tej wiedzy w praktyce.
Co więcej, prywatnie handlowcy sądzą, że badanie potrzeb to strata czasu. Dla nich sprzedaż to prezentacja produktu, zbijanie obiekcji i dążenie do jak najszybszego zamknięcia sprzedaży.
A klient?  Przecież sprzedawca lepiej wie, czego mu potrzeba.  W końcu na tym polega jego praca!

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ  handlowcom brakuje  umiejętności,  jak użyć informacji uzyskanych od klienta w celu sprzedaży.  Skutkiem jest na przykład przygotowywanie w myślach kontrargumentów w czasie, kiedy klient odpowiada na zadane pytania.

Tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Co to właściwie jest badanie potrzeb?

Badanie potrzeb ma konkretny cel .  Jego cel to sprzedanie klientowi produktu czy usługi wykorzystując do tego jego własne słowa i informacje, których sam nam udzielił. Po to, aby zrozumieć sytuację  klienta i to, co dla niego ważne. Po to, aby prezentować produkt słowami klienta oraz zbijać obiekcje jego własnymi argumentami.
Badanie potrzeb to w zasadzie wywiad szpiegowski, strategiczne rozpracowanie klienta przed przystąpieniem do właściwego uderzenia.
Dzięki temu klient ma poczucie, że otrzymał od handlowca dokładnie to, czego potrzebuje.

Zrozumienie tego to dla handlowca pierwszy krok.  Jednak samo pokazywanie zastosowania badania potrzeb nie wystarczy.
Konieczne jest praktyczne ćwiczenie umiejętności wykorzystywania informacji płynących od klienta do prezentacji oferty i argumentowania zgłaszanych obiekcji.
Czyli postawienie sobie za cel ćwiczenie rozmów w czasie których handlowcy w praktyce wykorzystują słowa klienta podczas każdej rozmowy handlowej.

Wyćwiczenie nowych umiejętności trwa , jednak jest bardzo opłacalne.  Dzięki umiejętności badania potrzeb zdecydowanie wzrasta efektywność prowadzonych rozmów sprzedażowych.  Podniesienie efektywności pracy zawsze przynosi pozytywne skutki większych sprzedaży  i wyższych prowizji. Dodatkowo, dzięki lepszemu zrozumieniu potrzeb klientów buduje się trwalsze relacje biznesowe. A przecież o to właśnie chodzi w sprzedawaniu!
Jeżeli zatem nie chcesz dłużej patrzeć na to, jak Twoi handlowcy wciskają produkty, których nikt nie chce, pokaż im, że badanie potrzeb ma praktyczny sens i działa.
W przeciwnym  razie badanie potrzeb w wykonaniu twoich handlowców pozostanie tylko tytułową „sztuką dla sztuki”.

A jeśli chcesz od razu poprawić wyniki, spotkaj się ze mną na szkoleniu Skuteczna Sprzedaż już 22 listopada w Warszawie – sprawdź promocję na bilety już teraz, ponieważ ceny dynamicznie się zmieniają. Skuteczna Sprzedaż to szkolenie, podczas którego przejdziesz te same ćwiczenia, które pozwoliły Łukaszowi osiągnąć rewelacyjne wyniki.  Po szczegóły, kliknij na https://izakrejcapawski.pl/skuteczna-sprzedaz-szkolenie-otwarte-w-warszawie/

Pozdrawiam serdecznie!

Iza Krejca-Pawski


[vertical_spacing height=”20″]

Zdjęcie trenerki biznesu i autorki 2 książek Izy Krejca-PawskiO AUTORCE – IZA KREJCA-PAWSKI
Cześć, jestem Iza, moi klienci umawiają 8 spotkań na 11 telefonów, podnoszą sprzedaż o 30%  i odzyskują kontrolę nad swoim czasem. Moją misją jest sprawienie, żeby wszystkie osoby, które sprzedają i zarządzają zespołami osiągały podobne wyniki.

900 osób rocznie rozwija u mnie na szkoleniach umiejętności sprzedaży, umawiania spotkań, zarządzania czasem i zespołem oraz obsługi klienta. Jako trener odsłuchałam ponad 2500 rozmów sprzedażowych handlowców, konsultantów, doradców i telemarketerów z wielu branż.

Jestem trenerką umiejętności biznesowych, praktykiem biznesu z kilkunastoletnim doświadczeniem w sprzedaży, negocjacjach i obsłudze klienta, którym uwielbiam się dzielić. Autorką cenionych i świetnie ocenianych książek „Sprzedaż. Tyko sprawdzone techniki” oraz „Elastyczne Zarządzanie Czasem„, ebooków „Jak skutecznie umawiać spotkania z klientami” i „Sprzedające Prezentacje”.

Rozwijaj się ze mną i wejdź POZIOM WYŻEJ w Twoich umiejętnościach!
Iza Krejca-Pawski