Masz pytania? Zadzwoń na 606 44 57 65 lub napisz na biuro@ikpszkolenia.pl

Organizacja pracy – 7 najczęstszych błędów w zarządzaniu czasem

Niekończący się natłok bieżących zadań, ciągłe pożary, wrzutki i lista rzeczy do zrobienia, która pęka w szwach. Pracujesz ciężko i bardzo się starasz, ale ciągle masz problemy z wyrobieniem się z zadaniami na czas? Oddajesz pracę po terminie, ciągle się tłumacząc? Zacznij od wyeliminowania często popełnianych błędów.

W tym artykule poznasz 7 błędów zarządzaniu czasem, których wyeliminowywanie znacząco podniesie efektywność Twojej pracy. Popełniają je zarówno specjaliści, managerowie, szefowie firm,  zespołów, przedsiębiorcy i wszystkie zapracowane osoby.

Zapoznaj się z błędami, sprawdź, które popełniasz, a następnie zobacz, jak je wyeliminować!

Błąd numer 1: Planujesz na 200%

Często popełnianym błędem jest planowanie na 200%, czyli wpisywanie na dany dzień czy tydzień ilości zadań, której fizycznie nie da się wykonać. Oczywiście, lista ta nie uwzględnia niespodziewanych zadań, które dopiero się pojawią. Dlaczego tak robimy, skoro wydaje się to nielogiczne? Pytałam o to wielu managerów, którzy tak postępują i ich odpowiedź była zaskakująca: woleli wpisać wszystko, w nadziei, że „jakoś się uda”, niż pogodzić się z tym, że nie wyrobią się na czas. Problem w tym, że takie zakłamywanie rzeczywistości tylko potęguje stres.

Błąd numer 2: Planowanie ogólnikami i skrótami myślowymi

Bardzo często obserwuję moich klientów w codziennej pracy i zauważyłam, że zapracowane osoby niezwykle często planują dzień ogólnikami. To powoduje, że ich plany są tak naprawdę nieprzemyślane i byle jakie, sprawiają wrażenie napisanych „na kolanie”. Na ich dziennych listach znajdują się  zadania takie, jak: wykonać telefony, wysłać ofertę, załatwić sprawę z księgową. Problem w tym, że w trakcie próby realizacji takiego „planu dnia” okazuje się, że do trzeba jeszcze zrobić inne nie ujęte na liście „to do” zadania, a brak ich wcześniejszego ujęcia sprawia, że wszystko „musi się opóźnić”. (o tym jak wyznaczać zawodowe cele przeczytasz tutaj:  https://izakrejcapawski.pl/organizacja-pracy-zespolu-5-kluczowych-warunkow-wyznaczania-i-osiagania-celow/)

Błąd numer 3: Zarządzanie czasem tylko wtedy, gdy robi się „gorąco”

Gdy termin goni termin, a dowiezienie ważnego projektu stoi pod znakiem zapytania, organizujesz się błyskawicznie i stajesz na wysokości zadania. Dzieje się tak dzięki działaniu silnej dawki stresu. Gdy jednak sytuacja zostaje opanowana, odpuszczasz planowanie aż do kolejnego kryzysu. W ten sposób tworzysz błędne koło „maksymalna mobilizacja – dochodzenie do siebie”, które pogłębia problem. Zarządzanie czasem ma chronić Cię pokazując z wyprzedzeniem zbliżające się problemy, abyś miał czas im zapobiegać.

Błąd numer 4: Brak umiejętności zarządzania czasem

Zarządzanie czasem to umiejętność, którą nabywa się poprzez trening, czyli powtarzanie! Obejrzenie jednego filmiku czy nawet przeczytanie tego posta nie sprawia automatycznie, że już od razu się nauczysz być efektywnym.  Wiele osób zdaje się oczekiwać, że jeśli raz podejmie próbę np. zapisania celu, to już wystarcza, żeby być mistrzem organizacji. Nic bardziej mylnego! Umiejętność zarządzania czasem buduje się tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Ja sama uczyłam się jej rok, zanim rzeczywiście mogłam powiedzieć, że jestem w tym dobra. To dokładnie tak samo, jakby po kilku latach kanapowego trybu życia poćwiczyć dwa – trzy razy na bieżni, a potem powiedzieć „regularnie ćwiczę i wziąłem się za siebie”. Zdecydowana większość przepracowanych, zestresowanych osób zwyczajnie nie wyćwiczyła sobie umiejętności zarządzania czasem!

Błąd numer 5: Zabieranie się za trudne zadania, gdy nie masz energii i ani koncentracji

Kiedy dzień nie układa się po Twojej myśli, pojawiło się kilka „wrzutek”, mnóstwo telefonów i jeszcze więcej emalii zaczynasz odczuwać rosnącą frustrację. Patrzysz na plan, gdzie masz 200% normy i postanawiasz zrobić tą jedną najważniejszą rzecz. I okazuje się, że jest jeszcze gorzej, ponieważ nie możesz się skupić, patrzysz tępo w ekran laptopa i robisz sobie wyrzuty. Dzieje się tak, bo nie masz już umysłowej energii, aby sprostać trudnemu zadaniu. Zamiast skończyć je w 30 minut, z powodu słabej koncentracji kończysz je w godzinę, a i tak następnego dnia będziesz do niego wracał z poprawkami. Podwójna strata. (o tym jakie 5 nawyków posiadają osoby efektywnie zarządzające swoim czasem przeczytasz tutaj:  https://izakrejcapawski.pl/5-nawykow-osob-ktore-efektywnie-zarzadzaja-swoim-czasem-nawet-przy-nadmiarze-ilosci-zadan/)

Błąd numer 6: Oczekiwanie, że powinno być miło, łatwo i komfortowo

Problemy z zarządzaniem czasem biorą się głównie z podążania drogą najmniejszej linii oporu, która powoduje unikanie wymagających, trudnych czy nudnych zadań. To dlatego wolimy otworzyć skrzynkę mailową i odpisywać na mało istotne wiadomości, niż pisać wymagający koncentracji raport. Dlatego też po raz kolejny zostajemy na kanapie, zamiast iść poćwiczyć. Warto uświadomić sobie, że tak długo, jak oczekujemy, że wszystko powinno iść miło, łatwo i gładko pozostaniesz we frustrujących zachowaniach i nic się nie zmieni. Zarządzanie czasem było dla mnie początkowo uciążliwe, a uporanie się z nawykiem bezwolnego poddawania się presji „ważnych” bieżących zadań – wymagające. Ale …wykonalne!

Błąd numer 7: Pozwalanie aby Twój mózg Tobą rządził

Dlaczego inteligentni, pracowici i ambitni profesjonaliści popełniają wszystkie lub wiele z wymieniowych powyżej błędów w zarządzaniu czasem? Ponieważ pozwalają, aby to ich mózg nimi rządził i poddają się jego władzy! Uświadomienie sobie, jak działa nasz mózg i  jak kieruje naszymi wyborami, jeśli świadomie nie postanowimy ich kontrolować, to klucz do zarządzania czasem. Nasz mózg ma w nosie, czy zadanie jest ważne z punktu widzenia długoterminowych korzyści biznesowych, jeśli jesteś głodny lub pod presją szefa czekającego na „ważną i pilną” decyzję o wyborze koloru ulotki. Podda Cię presji czasu i spędzisz godzinę na wybieraniu odcienia zieleni. W ten sposób zbyt wiele dni skończysz sfrustrowany.

Zadaj sobie teraz dwa pytania:

Pytanie 1: który z powyższych 7 błędów zdarza Ci się zbyt często?

Pytanie 2:  Wyeliminowanie którego z 7 opisanych problemów w największym stopniu pozwoli Ci podnieść skuteczność?

Żeby opanować chaos i poczucie przytłoczenia zadaniami w pracy w pierwszej kolejności zacznij uważnie obserwować, jak często popełniasz opisane w artykule błędy. Zacznij pracować moją metodą  5 kroków Elastycznego Zarządzania Czasem, które stanowi antidotum na wszystkie wymienione problemy. Decyzja, aby skonfrontować się z własnymi szkodliwymi nawykami i wypracować umiejętność efektywnej organizacji pracy może zmienić całe Twoje życie, nie tylko zawodowe. Tak stało się w moim przypadku, ponieważ nauczyłam się być powtarzalnie skuteczna, tydzień po tygodniu.

Sprawdź mój planer z formularzami wyznaczania celów, aby podnieść skuteczność Twojego działania: https://sklep.izakrejcapawski.pl/produkt/planer-elastycznego-zarzadzania-czasem-w-pdf-zestaw-do-druku/

Zapraszam Cię też do wzięcia udziału w kursie online z Elastycznego Zarządzania Czasem© i efektywnej organizacji pracyW jego trakcie przepracujesz ważne dla Ciebie zadania, nauczysz się wyznaczać priorytety, uporządkujesz i zorganizujesz listy spraw. Zajrzysz też to kalendarza i na listy zadań autorki książki o Elastycznym Zarządzaniu Czasem – zobaczysz wszystko na przykładach i zastosujesz to u siebie! To kluczowy kurs online dla każdej osoby, która ma więcej rzeczy do zrobienia, niż dostępnego czasu. Motto kursu online jest proste: Zamień chaos na porządek, planując mniej niż 10 minut dziennie! Po szczegóły kliknij tutaj 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zacznij od obejrzenia bezpłatnego nagrania szkolenia:

Pobierz bezpłatnie Planer 30 dniowy plan działania

Pobierz bezpłatnie Planer
30 dniowy Plan działania
Elastycznego Zarządzania Czasem!

Na wiosnę rusz z miejsca zaległe sprawy,
posprzątaj głowę i zmotywuj się do działania!

WPISZ TWÓJ EMAIL, ABY POBRAĆ PLANER:

Pobierz ćwiczenie do zarządzania czasem, które pomogło już wielu zapracownym ruszyć z miejsca zaległe sprawy!

O AUTORCE   Iza Krejca-Pawski

Cześć, jestem Iza, wiele lat temu sama byłam bardzo zapracowaną osobą. Zajmowałam ważne stanowisko, miałam odpowiedzialną pracę, ale nie miałam na nic czasu. Dlatego postanowiłam to zmienić, a ta decyzja wpłynęła na całe moje zawodowe życie!

Dziś 900 osób rocznie rozwija u mnie na szkoleniach umiejętności sprzedaży, umawiania spotkań, zarządzania czasem i zespołem oraz obsługi klienta. Jestem trenerką umiejętności biznesowych, praktykiem biznesu z kilkunastoletnim doświadczeniem w sprzedaży, negocjacjach i obsłudze klienta, którym uwielbiam się dzielić.

Autorką cenionych i świetnie ocenianych książek Sprzedaż. Tyko sprawdzone techniki oraz „Elastyczne Zarządzanie Czasem  i Planera Elastycznego Zarządzania Czasem. Licencjonowaną konsultantką Odporności Psychicznej (Mental Toughness MTQ) i Zintegrowanego Modelu Przywództwa (ILM72). Moje artykuły i wypowiedzi eksperckie publikowane były w ponad 50 czołowych magazynach i portalach branżowych. Byłam też gościem Bankier.tv, a o Elastycznym Zarządzaniu Czasem wypowiadałam się na łamach Rzeczpospolitej, czy BusinessWoman&Life. Na co dzień szefowa firmy IKP Szkolenia.

W naszym sklepie

Sprawdź książki, ebooki i planery

Sięgnij po moje praktyczne i świetnie napisane książki i ebooki,  które pomogły już ponad 15000 czytelników podnosić skuteczność!

Rewelacyjnie napisana książka o praktycznych metodach skutecznej sprzedaży. Otwiera umysł, poszerza horyzonty.”

Monika Kołakowska, handlowiec

Książka

Ebook

Planer

Ebook

Planer

Ebook

Ebook