Masz pytania? Zadzwoń na 606 44 57 65 lub napisz na biuro@ikpszkolenia.pl

Początek roku daje niezwykłą energię do działania, zmian, zaczynania wszystkiego od nowa – zdecydowanie warto ją wykorzystać, ale …Uważasz, że noworoczne postanowienia to banał? Masz rację!

 

Zdecydowanie lepiej jest na początku roku zrobić 3 inne ćwiczenia z zakresu zarządzania czasem, których wykonanie pozwoli Ci zakończyć ten rok z sukcesem. Opisuję je szczegółowo w tym artykule, aby pomóc Ci przygotować się do osiągania śmiałych i ambitnych celów!

 

Spotykam na salach szkoleniowych dziewięćset uczestników rocznie, kiedy pracujemy nad wyznaczaniem celów, zarówno sprzedażowych jak i biznesowych. Kiedy pytam o noworoczne postanowienia, często mówicie, że to banał. I jest to prawda, ponieważ w biznesie cele osiąga się cały rok!  Cel jest jak latarnia na morzu pełnym zadań do zrobienia, pożarów do ugaszenia i presji oczekiwań innych do spełnienia. Cel sprawia, że możesz nadać jasny kierunek Twoim działaniom – nawet, jeśli na morzu zadań panuje chwilowa burza, latarnia nie zmienia swojego położenia – zawsze widzisz jej światło. Roczny cel jest właśnie taką latarnią, tylko stojącą daleko, a dotarcie do niej będzie roczną podróżą. W IKP zawsze wyznaczamy roczny cel i pracujemy nad jego osiąganiem przez kolejne 12 miesięcy, stosując poniższe ćwiczenia. Stanowią one fundament skuteczności i rytuał, o którym piszę w obydwu moich książkach. Te ćwiczenia to:

Ćwiczenie numer 1: Podsumuj i zamknij rok, zanim zaczniesz nowy.

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla Twojej efektywności jest brak zamknięcia poprzedniego roku i zostawianie pootwieranych spraw. Początek roku kusi, aby zapomnieć o poprzednim i zacząć wszystko od nowa, jednak jeśli masz niewykonane lub zaległe zadania, ponura rzeczywistość szybko Cię dopadnie, a magia Nowego Roku pryśnie.

Dlatego skuteczniej jest dokonać podsumowania z czym kończysz dany rok. Warto zadać sobie trzy rodzaje pytań:

– Jakie sukcesy masz za sobą? Co doceniasz? Co doprowadziłeś do końca? Co będziesz kontynuować także w Nowym Roku? Przypomnij sobie wszystkie 12 miesięcy po to, aby wykorzystać to, co skuteczne.

– Co chcesz zostawić, porzucić i zakończyć? Jakie zadania, cele lub projekty okazały się ślepym zaułkiem?

– Jakie wyciągasz wnioski? Czego nauczył Cię poprzedni rok? Co Ci uświadomił?

Podsumuj obecny rok, aby ustalić, gdzie jesteś, skąd startujesz. Wtedy Twoje nowe cele będą miały kontakt z rzeczywistością. Gdy ukończysz to ćwiczenie jesteś gotowy na to, które stanowi klucz do sukcesu.

Ćwiczenie numer 2: Stwórz ekscytującą wizję ostatniego dnia Nowego Roku

Roczny cel powinien być ekscytująca wizją, która będzie motywowała Cię do działania pomimo przeszkód i zawirowań, jakie pewnie napotkasz. Dlatego powinien on być równocześnie szczegółowy, pełen detali jak i na tyle elastyczny i ogólny, aby jedynie nadawał kierunek Twoim działaniom. W ciągu roku wiele może się przecież wydarzyć! Weź czystą kartkę A4 (lub skorzystaj z gotowych formularzy wyznaczania celów w Planerze ). Następnie puść wodze fantazji i opisz przebieg Twojego wymarzonego dnia za rok, 31 grudnia.

Opisz dokładnie:

Jak będziesz się czuć?

Jak spędzisz poranek?

Jakie osiągniesz wyniki? Ile będziesz mieć pieniędzy na koncie? Ilu pozyskasz klientów? Jakich? Jakie rekordy sprzedażowe pobijesz?

Co osiągniesz zawodowo?

Jaką osobą będziesz? Co będziesz sobą reprezentować?

A prywatnie? Jakimi ludźmi będziesz się otaczać? Jakiej atmosfery doświadczać?

 

To właśnie ćwiczenie, które wykonuję od wielu lat. Stosując je zrealizowałam większość marzeń, jakie 7 lat temu wydawały mi się poza moim zasięgiem (napisanie 2 książek, zmiana zawodu, wyjście z etatu, budowa firmy, osiąganie śmiałych celów). Wykonując je, regularnie rok po roku zamieniam kolejne marzenia w cele, a następnie skupiam się na ich osiąganiu. Kiedy tworzę wizję mojego dnia opisuję w nim bardzo szczegółowo zarówno osiągnięte wyniki sprzedażowe, jak i też wybieram główne hasło, jakie będzie mnie prowadziło przez kolejny rok. Zawieram w nim także wizję ekscytującej nagrody, jaką są dla nas styczniowe wakacje. Opisuję ważne dla mnie relacje, poziom mojej energii, wygląd otoczenia, wszystko, co jest dla mnie priorytetami i do czego będę dążyć. Opis dnia w formie kartki A4 towarzyszy mi następnie przez cały rok, wielokrotnie wracam do niego, czytam, w razie konieczności przepisuję i wprowadzam elastyczne korekty na drodze do celu. Wizja wymarzonego dnia, czyli roczny cel to moja odległa latarnia, do której będę wytrwale płynąć przez cały rok! Stwórz więc teraz wizję Twojego dnia na koniec Nowego Roku dając się ponieść fantazji i ustal, dokąd chcesz dotrzeć.

Wskazówka:

Piszę o tym ćwiczeniu w obydwu moich książkach, jeśli posiadasz już Elastyczne Zarządzanie Czasem zajrzyj na stronę 142, a jeśli czytasz Sprzedaż. Tylko sprawdzone techniki – na strony 48-52).

Ćwiczenie numer 3: Wyznacz cel na najbliższy miesiąc i skup się na działaniu.

Dopiero kiedy wyznaczysz roczny cel, wizję dalekiej latarni, na jej bazie wyznacz krótkoterminowy miesięczny cel. To będzie Twój pierwszy etap podróży, mała latarnia. Ustal, co musisz doprowadzić do końca lub rozpocząć do końca stycznia, co przybliży Cię do rocznej latarni? Stwórz konkretny plan działania, koncentrując się na tym, co najszybciej przybliży Cię do celu. Potem skup się na tym, aby osiągać go tydzień po tygodniu. Pamiętaj, że miesiąc składa się z tygodni, a rok z miesięcy. Dlatego, kiedy masz już jasną wizję miejsca, do którego chcesz dotrzeć za rok, możesz skoncentrować się na działaniu tu i teraz, w skali najbliższego miesiąca. Zatem, gdzie musisz dotrzeć 31 stycznia?

Uwaga! Daj sobie czas na te ćwiczenia! Chcąc osiągać śmiałe, ambitne cele lub wprowadzić duże zmiany w Twojej sytuacji, pracy czy życiu musisz naprawdę przyłożyć się do wykonania trzech opisanych ćwiczeń. Potrzeba na nie kilka dni. Ja często piszę roczną wizję kilkakrotnie przepisując ją i poprawiając. Dlatego używam planera w wersji PDF, który zapewnia mi możliwość wielokrotnego drukowania i wprowadzania elastycznych zmian i korekt planów. Wykonanie powyższych ćwiczeń zajmuje około tygodnia, jednak czym jest tydzień w skali całego roku? Osobiście chcę mieć 100% pewność, że kiedy zacznę działać i realizować kolejne zadania, będą one prowadziły mnie do porządnie przemyślanego celu, a nie byle jakiego, pierwszego lepszego pomysłu czy chwilowej zachcianki! Ambitne cele muszą być dobrze przemyślane, więc nastaw się na to, że będziesz pisać je kilka razy. Jednak warto, ponieważ stawką jest ich osiągnięcie!

Jeśli chcesz osiągać śmiałe, ambitne cele, marzy Ci się odważna zmiana na lepsze, chcesz ruszyć z miejsca i pokazać, na co Cię stać – zacznij od wykonania trzech wymienionych ćwiczeń. Wizja Twojego celu będzie Cię prowadzić przez kolejne tygodnie i miesiące, a jeśli pojawią się chwilowe zawirowania, będzie Ci łatwo wrócić na właściwy kurs! Skorzystaj z narzędzi, jakimi dzielę się z uczestnikami szkoleń Elastycznego Zarządzania Czasem, pracuj z Planerem Sprzedażowym 2022 lub książką. A jeśli chcesz szybkich zmian, spotkaj się ze mną na szkoleniu.

Sprawdź mój planer z formularzami wyznaczania celów, aby podnieść skuteczność Twojego działania: https://sklep.izakrejcapawski.pl/produkt/planer-elastycznego-zarzadzania-czasem-w-pdf-zestaw-do-druku/

 

Zapraszam Cię też do wzięcia udziału w naszym kursie online z Elastycznego Zarządzania Czasem© i efektywnej organizacji pracy. W ich trakcie przepracujesz ważne dla Ciebie zadania, nauczysz się wyznaczać priorytety, uporządkujesz i zorganizujesz listy spraw. Zajrzysz też to kalendarza i na listy zadań autorki książki o Elastycznym Zarządzaniu Czasem – zobaczysz wszystko na przykładach i zastosujesz to u siebie! Po szczegóły szkolenia, zajrzyj na naszą platformę kursową kursy.ikpszkolenia.pl 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zacznij od bezpłatnego nagrania szkolenia:

O AUTORCE   Iza Krejca-Pawski

Cześć, jestem Iza, wiele lat temu sama byłam bardzo zapracowaną osobą. Zajmowałam ważne stanowisko, miałam odpowiedzialną pracę, ale nie miałam na nic czasu. Dlatego postanowiłam to zmienić, a ta decyzja wpłynęła na całe moje zawodowe życie!

Dziś 900 osób rocznie rozwija u mnie na szkoleniach umiejętności sprzedaży, umawiania spotkań, zarządzania czasem i zespołem oraz obsługi klienta. Jestem trenerką umiejętności biznesowych, praktykiem biznesu z kilkunastoletnim doświadczeniem w sprzedaży, negocjacjach i obsłudze klienta, którym uwielbiam się dzielić.

Autorką cenionych i świetnie ocenianych książek Sprzedaż. Tyko sprawdzone techniki oraz „Elastyczne Zarządzanie Czasem  i Planera Elastycznego Zarządzania Czasem. Licencjonowaną konsultantką Odporności Psychicznej (Mental Toughness MTQ) i Zintegrowanego Modelu Przywództwa (ILM72). Moje artykuły i wypowiedzi eksperckie publikowane były w ponad 50 czołowych magazynach i portalach branżowych. Byłam też gościem Bankier.tv, a o Elastycznym Zarządzaniu Czasem wypowiadałam się na łamach Rzeczpospolitej, czy BusinessWoman&Life. Na co dzień szefowa firmy IKP Szkolenia.

W naszym sklepie

Sprawdź książki, ebooki i planery

Sięgnij po moje praktyczne i świetnie napisane książki i ebooki,  które pomogły już ponad 15000 czytelników podnosić skuteczność!

Rewelacyjnie napisana książka o praktycznych metodach skutecznej sprzedaży. Otwiera umysł, poszerza horyzonty.”

Monika Kołakowska, handlowiec

Książka

Ebook

Planer

Ebook

Planer

Ebook

Ebook