#46 Zwolnij, aby przyspieszyć. Czyli o osiąganiu celów.

Pomysl_11(1)

Właśnie mija długi sierpniowy weekend , którego koniec wyznacza też początek nowego sezonu, czyli ostatnich czterech miesięcy w roku!

Czujesz, że nie możesz się zebrać?  Zwolnij!

Jeżeli dopada Cię rozleniwienie i nie możesz się zebrać do intensywnej pracy warto zrobić jedną rzecz. Zwolnić, znaleźć dla siebie godzinę, dwie na przemyślenia i zebranie myśli. Na spokojnie, bez presji „rzeczy do zrobienia” i przymusu działania.
Po to, aby wyznaczyć cele, które są dla Ciebie naprawdę ważne i które będą Cię motywować do  maksymalnego wysiłku codziennie przez ostatnie cztery miesiące 2013r.

Zwolnij, aby przyspieszyć:

1. Zwolnij.
Znajdź dla siebie i swoich celów godzinę, dwie spokoju i ciszy przebywania samemu
z sobą. Zastanów się, jakie rezultaty chcesz osiągnąć, gdzie chcesz być w grudniu 2013r?

To bardzo ważny rytuał, bycie ze swoimi myślami. Równocześnie,  najczęściej zaniedbywany.

Puść wodze fantazji,  zobacz oczami wyobraźni ten moment,  w którym osiągasz to, czego pragniesz.  Co wtedy poczujesz, usłyszysz? Stwórz wizję, która pobudzi Twoje emocje, bujaj
w obłokach.
To najważniejszy etap  wyznaczania celów, przynosi też najwięcej frajdy!

Dopiero teraz, kiedy Twoje cele będą tak wyraźne, jakby już były rzeczywistością, warto zacząć je spisywać.   Korzystając z metody Braina Tracy, wypisz 10 celów, które chcesz osiągnąć do końca tego roku. Wypisuj je jeden za drugim, tak jak przyjdą Ci do głowy.

Przyglądnij się im w spokoju i wybierz jeden, ten, który najbardziej chcesz osiągnąć. I tym celem się zajmij najlepiej, jak potrafisz.

2. Przyspiesz.

Kiedy już wybrałeś cel, zabierz się do wyznaczania etapów jego osiągnięcia. Po pierwsze, postaw go sobie we właściwy, konkretny sposób.
Tak, to jest czas na przypomnienie smarta z dodatkiem „er” czyli smartera ( konkretny, mierzalny, ambitny, osiągalny, oznaczony w czasie, ekscytujący i zapisany ).
Popatrz na swój cel i zapisz go, nadając mu datę, i konkretne, policzalne wymiary, a następnie zapisz go na kartce papieru.
Przyspiesz.

Wypisz wszystkie przeszkody i powody, dlaczego jeszcze nie osiągnąłeś tego, czego pragniesz? Wypisz wszystkie powody, jakie przyjdą Ci do głowy.
Przyspiesz.

Wypisz wszystkie rzeczy do zrobienia, które potrzebujesz wykonać, których potrzebujesz się na uczyć, aby osiągnąć cel.
A teraz, z gotową listą rzeczy do zrobienia, wybierz tą, której zrobienie najszybciej i najskuteczniej przybliży Cię do osiągnięcia celu.
Przyspiesz.

Na koniec wyciągnij kalendarz, zapisz  na każdy dzień tygodnia jedną rzecz i ją wykonaj.
Powtarzaj rytuał codziennego zbliżania się do celu małymi krokami wybierając te zadania, które najszybciej doprowadzą Cię do celu.  Powtarzaj to tak długo, aż osiągniesz cel.

Powodzenia!