Masz pytania? Zadzwoń na 606 44 57 65 lub napisz na biuro@ikpszkolenia.pl

Wczoraj prowadziłam kolejny trening negocjacyjny, w czasie którego uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie negocjować w biznesie,aby osiągać założone cele?  W naturalny sposób dyskusja potoczyła się w kierunku negocjacji cenowych i strategii obrony ceny.

Często podczas szkoleń uczestnicy ujawniają coś, co można by nazwać „paradoksem ceny”. Mam na myśli sytuację, kiedy handlowiec narzeka na rynek, klientów i sam proces sprzedaży, który niejako „wymusza” obniżanie ceny, a równocześnie odczuwa z tego powodu frustrację.  Powstaje wtedy sytuacja, w której w zasadzie ceny bronić się nie da, bo taka jest dzisiejsza rzeczywistość. Klient chce kupić najtańszy produkt.

Poprosiłam kiedyś uczestników szkolenia, reprezentujących branżę na bardzo konkurencyjnym rynku, aby odpowiedzieli mi na pytanie, czym im produkt różni się od konkurencji oraz dlaczego klient powinien kupić właśnie od nich.
Otrzymałam odpowiedzi, że powodem zakupu dla klienta powinna być „jakość” produktu i cena, jako dwa najważniejsze elementy. Handlowcy stwierdzili także, że ich produkt jest taki sam, jak produkty konkurencji, oraz jedyne, co może zwrócić uwagę klienta to jakość obsługi i lokalizacja.

Nawet jeżeli przyjmiemy powyższe za „fakty” (choć trudno móc skutecznie sprzedawać produkt, o którym mamy zdanie „w sumie wszystko jedno dla klienta, czy kupi u nas, czy u nich”), to pozostaje jeszcze sprawa strategii przy rozmowach o cenie.

W negocjacjach stosujemy dwie podstawowe strategie: strategię ustępstw lub strategię wymiany.

Strategia pierwsza:
Strategia ustępstw polega na tym, że ustępujemy klientowi po to, aby klient dokonał transakcji z nami. Można ulec przeświadczeniu, że wymieniamy tutaj ustępstwa za zakup, jednak strona kupująca nie dokonuje tutaj żadnych ustępstw. Po prostu żąda obniżenia ceny, stawiając to jako warunek zakupu, a handlowiec zgadza się. Czyli jedna strona dyktuje warunki drugiej.

Strategia druga:
Strategia wymiany polega na tym, że wymieniamy ustępstwo za ustępstwo, aby dokonać wspólnej transakcji. Czyli jeżeli klient oczekuje obniżenia ceny, oczekujemy w zamian większego zamówienia. Zatem obie strony godząc się na wzajemne ustępstwa.

Strategia wymiany jest trudniejsza, ponieważ wymaga …więcej odwagi od handlowca. Odwagi rozumianej jako pewności siebie i przekonania o wartości produktu tak, aby przełamywać lęk przed utratą transakcji w ogóle.

Podsumowując, pierwsza strategia to innymi słowy nastawienie „wolę sprzedać po jakiekolwiek cenie, niż nie sprzedać w ogóle”. Druga strategia to nastawienie ” mam świetny produkt, który jest wart swojej ceny i jeżeli mam ją obniżyć, to pod pewnymi warunkami”.

Jeżeli zatem stosujesz pierwszą strategię, to nazywając rzeczy po imieniu, z założenia stosujesz strategię sprzedawania poprzez ustępstwa cenowe,a zatem przy tej strategii sprzedaży nie ma miejsca na „obronę” ceny, ponieważ  sama strategi jej nie wspiera.

Chcą zacząć minimalizować ustępstwa cenowe, po pierwsze podejmij decyzję o zmianie strategi ustępstw na strategię wymiany. A potem, zacznij ją stosować!

A jeśli chcesz od razu poprawić wyniki, spotkaj się ze mną na szkoleniu Skuteczna Sprzedaż już 22 listopada w Warszawie – sprawdź promocję na bilety już teraz, ponieważ ceny dynamicznie się zmieniają. Skuteczna Sprzedaż to szkolenie, podczas którego przejdziesz te same ćwiczenia, które pozwoliły Łukaszowi osiągnąć rewelacyjne wyniki.  Po szczegóły, kliknij na https://izakrejcapawski.pl/skuteczna-sprzedaz-szkolenie-otwarte-w-warszawie/

Pozdrawiam serdecznie!

Iza Krejca-Pawski


[vertical_spacing height=”20″]

Zdjęcie trenerki biznesu i autorki 2 książek Izy Krejca-PawskiO AUTORCE – IZA KREJCA-PAWSKI
Cześć, jestem Iza, moi klienci umawiają 8 spotkań na 11 telefonów, podnoszą sprzedaż o 30%  i odzyskują kontrolę nad swoim czasem. Moją misją jest sprawienie, żeby wszystkie osoby, które sprzedają i zarządzają zespołami osiągały podobne wyniki.

900 osób rocznie rozwija u mnie na szkoleniach umiejętności sprzedaży, umawiania spotkań, zarządzania czasem i zespołem oraz obsługi klienta. Jako trener odsłuchałam ponad 2500 rozmów sprzedażowych handlowców, konsultantów, doradców i telemarketerów z wielu branż.

Jestem trenerką umiejętności biznesowych, praktykiem biznesu z kilkunastoletnim doświadczeniem w sprzedaży, negocjacjach i obsłudze klienta, którym uwielbiam się dzielić. Autorką cenionych i świetnie ocenianych książek „Sprzedaż. Tyko sprawdzone techniki” oraz „Elastyczne Zarządzanie Czasem„, ebooków „Jak skutecznie umawiać spotkania z klientami” i „Sprzedające Prezentacje”.

Rozwijaj się ze mną i wejdź POZIOM WYŻEJ w Twoich umiejętnościach!
Iza Krejca-Pawski