#51 Jak wybrać kalendarz, czyli tricki time management.

Pomysl_04(1)

Koniec listopada to czas, kiedy jesteśmy jeszcze w 2013r., ale plany na 2014r. pojawiają się raz po raz. Spotkania, wyjazdy itp.

Pewnie dlatego sklepowe półki uginają się od kalendarzy, a część jest już nawet na przecenie.

Mimo, że jestem fanką chmur, sieci i wszystkiego, co mobilne, planuję zawsze na papierze, tradycyjnie.Dlatego też ostatnio nabyłam nowego towarzysza na 2014r.

Jeżeli i Ty używasz papierowej wersji kalendarza, zdradzę Ci pewien trick, który ma kluczowe znaczenie dla Twojej efektywności w 2014r.

Jest on bardzo prosty: kup kalendarz z układem tygodniowym, a nie -dziennym.

Dlaczego to takie ważne? 

Powód jest bardzo prosty: w codziennym boju nieprzewidzianych działań, kiedy notujesz kolejne rzeczy do zrobienia, a korzystasz z najpopularniejszego kalendarza, czyli układu dziennego, tracisz perspektywę.

Podejmując decyzję, co dalej, widzisz tylko dzień dzisiejszy. 
Wbrew pozorom, to bardzo negatywnie wpływa na Twoją skuteczność w osiąganiu celów i kieruje całą Twoją energię na wykonywaniu zadań. Oczywiście, możesz po prostu przekartkować kolejne dni, ale to nie to samo, co oglądanie całego tygodnia na jednej stronie równocześnie.

Dzięki temu, że masz kalendarz tygodniowy, o wiele łatwiej jest zachować odpowiednią perspektywę i skuteczniej podejmować decyzje, ponieważ łatwiej wszystko „ogarnąć”. Podejmujesz decyzje biorąc pod uwagę wszystkie tygodniowe zobowiązania widoczne przed Twoimi oczami, a to zmniejsza ilość pożarów.

Perspektywa tygodniowa to nie wszystko, ponieważ aby spojrzeć na czekający Cię miesiąc, wystarczy przerzucić 4 kartki, co w dziennym kalendarzu jest trudne do zrobienia. Oczywiście, dzienne kalendarze mają w większości zamieszczony skrót całego miesiąca na 1 stronie, tylko że większość osób z niego nie korzysta ponieważ… za bardzo pochłania je lista rzeczy na dziś!

Planowanie średnio i długoterminowe jest kluczowe dla osiągania celów.
Kup odpowiedni kalendarz, a będzie dla Ciebie narzędziem wspierającym osiąganie celów.

Jeżeli wybierzesz kalendarz dzienny, szybko zginiesz w gąszczu codziennych rzeczy do zrobienia.

 

Comments are closed.